EST

Valu Seminar

Koerte ja kasside valu tuvastamine ja valuravi on läbinud viimase aastakümne jooksul ülimalt suure arengu. Praegune lähenemine keskendub valu prognoosimisele ja ennetamisele. Koerte ja kasside valu ravimiseks on olemas efektiivsed farmakoloogilised ja mitte farmakoloogilised meetodid.  
Tänapäeval on levinud seisukoht, et valu ei peaks keegi kannatama! 

Maailma Tervishoiu organisatsioon (WHO) soovitab:
- valu ennetada
- eelistada ravimi suukaudset manustamist
- ravimi regulaarset manustamist
- õige annuse kasutamist 
- nn. valuredeli jälgimist 

Ravimata valul on palju kahjulikke tagajärgi. Valul on suur potentsiaal tõsiselt ohustada meie patsientide heaolu. Märkimisväärne teadustöö on tehtud ja leitud, et ebapiisavalt ravitud äge valu põhjustab operatsiooni järgselt pikenenud taastumise, suurenendab operatsiooni järgsetele tüsistuste tekkimise ohtu ja on suur riskifaktor kroonilise valu kujunemisel. Valu teeb ka tigedaks – ja võib-olla on see üks põhjustest, miks Eesti koerad teinekord nii tigedad on… Loomakliiniku meeskond mängib olulist rolli loomaomanike harimisel, et loomaomanik õpiks märkama oma looma valu ning oskaks pöörduda abi saamiseks kliinikusse. Erinevatel patsientidel on märgatavalt erinevad nõuded valuvaigistitele. Seega tuleb igale patsiendile läheneda tema individuaalsetest vajadustest lähtuvalt. Et valu suurust objektiivselt hinnata, selleks on teaduslikult välja töötatud valu hindamise skaalad. Valideeritud valu hindamise skaala, võimaldab usaldusväärselt ja kiiresti hinnata valu intensiivsust, annab juhised valu raviks individuaalse patsiendi vajadustest lähtuvalt- aitab valida erinevate valuvaigistite vahel, manustada ravimeid õige, vajaliku intervalliga ja vajadusel tõsta või langetada analgeetikumi doosi. 

Valu seminaril tuleb juttu valu definitsioonidest ja klassifikatsioonidest, valu füsioloogiast, valu hindamisest ja valutugevuse mõõtmise meetoditest loomadel, valustamises kasutatavad meetoditest ning ravimitest. Siit kursuselt leiad kindlasti võimalused valuravi parandamiseks!

Järgmine koolitus toimub 29 Märts 2014 Jänedal!

Kursust finantseerib Zoovetvaru OÜ tänu kellele on seminaril osalemine tasuta!
Korraldaja Eesti Väikeloomaarstide Selts.

PROGRAMM:
10:00-10:30 Registreerimine, Kohvi
10:30-11:15 Valu mehhanismid ja kõrvaltoimed- Dr. H. Säre
11:15-12:00 Valuga patsiendi käsitlemine ja valu hindamise skaalad-Dr. H. Säre
12:00-13:00 Lõuna
13:00-13:45 Ägeda valuravi võimalused –Dr. H. Säre
13:45-14:00 Bupaq- Dr. M. Kuklane
14:00-14:45  Analgeetikumide püsiinfusioonid- Dr. H. Säre
14:45-15:15 Kohvipaus
15:15-16:00 Kroonilise valuravi võimalused- Dr. H. Säre
16:00-16:45 Valukliiniku tutvustus- Dr. B. Gabovitš (ei saa osaleda)
16:45-17:15 Arutelu, küsimused